Přírodní park Česká Kanada

 

 

 

Česká Kanada je vžitý název pro území ležící v Jihočeském kraji na pomezí historických zemí Čech a Moravy zhruba mezi městy Nová Bystřice a Slavonice a obcí Kunžak. Nachází se v jihovýchodní části okresu Jindřichův Hradec. Právě pro přírodní charakter krajiny, početné vodní hladiny a rozsáhlé lesní komplexy, i pro poněkud sychravější podnebný ráz, je tato oblast nazývána Českou Kanadou.

 

V roce 1994 zde byl vyhlášen bývalým okresním úřadem v Jindřichově Hradci přírodní park o rozloze 283 km², vyhlášení bylo zrušeno novým nařízením parku Jihočeským krajem v roce 2004, součástí nařízení je i podrobná mapa parku.

 

Pro hrubější upřesnění je možné stanovit hranice Přírodního parku Česká Kanada pomocí silnic. Od hraničního přechodu Nová Bystřice po silnici č. 128 přes Číměř, Horní Pěnu směrem na Jindřichův Hradec. V Jindřichově Hradci za Jiráskovým předměstím se odbočí doprava na silnici č. 164 směrem na Otín, kolem Hospříze na Člunek, kolem Lomů na Kunžak, v Kunžaku se odbočí na silnici č. 151 na Mosty, v Mostech se odbočí doleva na místní silnici (v zimě se neudržuje) do Suchdola (známý z knih Vlasty Javořické ), za Suchdolem podél osady Jalovčí doprava na Olšany, v Olšanech doprava na Heřmaneč na silnici 409, směr Lipnice, v Markvarci odbočit doprava na silnici 151, poté odbočit doleva na silnici č. 409 směrem na Český Rudolec, Novou Ves, kolem Rubašova do Slavonic na hraniční přechod. A nakonec po hranici zpět na hraniční přechod Nová Bystřice, možné pouze po rakouských silnicích (Fratres, Reinolz, Brun, Gross-Taxen, Kleintaxen, Illmau, Radschin, Reinberg, Reingers, Hiŕschenschlag). Přírodní park města a vesnice obchází směrem dovnitř parku.

 

Oblast je tvořena žulovou  a silně zalesněnou Novobystřickou vrchovinou. Nejvyšším bodem je s výškou 738 metrů Vysoký kámen . Po celé České Kanadě jsou rozesety skalní a kamenné útvary. Poměrně hojné jsou zde i rybníky (Kačležský, Krvavý, Osika, Blato…). Centrem České Kanady je odnepaměti románská zřícenina hradu  Landštejn.

 

Pojem – název Česká Kanada měl poprvé použít spisovatel a novinář, jindřichohradecký rodák Jaroslav Arnošt Trpák v roce 1925. Krajina mu připomínala Kanadu, kterou předtím patrně navštívil.

 

Krajinu popsal v roce 1928 takto: "přehlížíte nejromantičtější koutek české země, vlní se terén do kopců a tmaví se lesními porosty, díváte se na nesčetné hladiny nejen velkých rybníků, ale hotových jezer orámovaných hustými lesy. A kamkoliv pohlédnete, všude se lesknou rybníky, široké potoky, točí se řeky, lesnaté kopce řadí se za sebou v nekonečných řadách"

 

V podrubrikách najdete typy na výlety a co dopuručujeme navštívit.