Areály československého opevnění

 

Československé pohraniční opevnění bylo budováno v letech 1935 - 1938 ve dvou liniích. První linie je poměrně dobře zachována, vede od Staňkovského rybníka přes Novou Bystřici a dále Slavonice až k Vratěnínu. U osady Skalka se nachází jedinečný jednostřílný objekt vzor E-36, unikátní pevnůstka z roku 1936. Západně pak kousek od silnice stojí 2 podstavce pro radiolokátory, vybudované nacisty za 2. světové války. Zajímavým objektem je také vzor 37 typ C2 nedaleko Starého Města pod Landštejnem.

 

Muzejní areál československého opevnění Klášter II

   Asi 1.5 km východně od obce Klášter se nachází muzejní areál československého opevnění Klášter II, zahrnující zejména zrekonstruovaný a vyzbrojený lehký objekt vzor 37 typ B a dalších 5 objektů. Přístupný je zejména během letních prázdninových měsíců. Dojdete k němu po modré turistické značce od autobusové zastávky.

 

Pevnostní areál Slavonice

   PAS se nachází 2 kilometry západně od Slavonic v lese. Areál zahrnuje 9 rekonstruovaných lehkých objektů vzor 37 (typy A, C, a D), které byly vystavěny v letech 1935 - 1938. Hlavním expozičním objektem je druhosledový objekt typu D1, který je vsazen do stráně nad hrází Malého spáleného rybníka, v přítomnosti provozovatele je zcela kompletně vystrojen a vyzbrojen do podoby z roku 1938.

www.slavonicebunkry.cz